PORADENSTVÍ PRO AUTODEALERY

Jaroslav Jaroměřský: +420 724 938 866
Lukáš Musílek:           +420  792 773 698

Jak zajistit trvalou hodnotu firmy

Lukáš Musílek (24.4.2024)

Články k tématu „Pyramidy strategického řízení“ rodinné firmy jsou u konce a najdete je všechny na našem webu. Děkujeme za ohlasy a z návštěv u klientů vidíme, že téměř každý si v pyramidě najde nějakou oblast ke zlepšení.

Samozřejmě pyramida a uvedení všech jejích části do reálného života a směřování firmy je jen jednou z částí, která pomůže majiteli udržet strategický směr firmy. Díky misi, vizi, přes definici cílů, plánů, motivačního a kontrolního (nebo spíše řídícího) systému má majitel pak jasno nejen pro sebe, ale zejména pro zaměstnance, klienty a obchodní partnery firmy – a zejména se pak firma lépe a strukturovaně řídí.

To ale není vše, co majiteli pomůže zajistit trvalou hodnotu firmy. Dokonce bychom řekli, že strategické řízení není jen základem pro překonání nástrah vývoje trhu, rozpoznání a řešení potenciálních interních a externích problémů všeho druhu, ale spíše nástrojem nejen pro udržení hodnoty firmy, ale hlavně pro zajištění růstu hodnoty firmy (což zní ještě lépe a lákavěji než „jen“ udržení hodnoty, co říkáte?).

Pak jsou zde ale období života, kdy by majitel mohl přijít nejen o ten růst, ale dokonce i o významnou část hodnoty firmy nebo dokonce o celou její podstatu.

A na to se také výrazně zaměřujeme a vidíme na trhu zájem o řešení tohoto potenciálního problému, který se často majitelům může zdát jako „příliš vzdálený“, „neaktuální“, něco, co prostě počká. Jenže běh života si nevybírá a pokud se na tyto situace nepřipravíme včas, tak až poté, co nastanou, bude už pozdě – a už nepůjde si říct, že nyní je nutné si na to udělat vedle veškeré důležité operativy čas.

Samozřejmě tím myslíme všechny nečekané životní události, které jsme již popsali. Ale téma je širší a nemusí být nutně v kontextu nešťastných situací v rodině majitele. Jde také a někdy zejména o dlouhodobé téma nástupnictví a přípravy na tyto situace, to se nedá vyřešit za měsíc ani rok. Dlouhodobá práce ve smyslu připravenosti rodinných příslušníků na předání kormidla, obvykle dětí, zvýší výrazně šance na jejich zájem o firmu a budoucí hladké převzetí nejen řízení, ale i vlastnických radostí a starostí. A v neposlední řadě také omezí riziko budoucích sporů v rodině.

Je to opravdu široké téma, které je nutné vždy projednávat individuálně a velmi citlivě a také zvážit všechny možné varianty a záměry majitele – a včas si uvědomit, že vše, co jako majitel rodinné firmy dělám, by se mohlo bez pečlivé a včasné přípravy na budoucnost zcela zbytečně nečekaně rozplynout v síti problémů a sporů.

Rádi za Vámi přijedeme a probereme možné scénáře a najdeme spolu s Vámi řešení optimalizované přímo na míru jen pro Vás.